Akdeniz Üniversitesi Hastanesi

RETİNA HASTALIKLARI

SARI NOKTA HASTALIĞI (Makula Dejenerasansı)
Makula gözün arkasında retinanın merkezidir. Gözün arkasında bulunan sinir tabakası, retinada bulunan makula (sarı nokta) merkezi görmenin %90'ını sağlamaktadır. Makula net bir şekilde görmemizi, ayrıca okuma ve araç sürme gibi aktiviteleri gerçekleştirmemizi sağlar. Makula dejeneresansı yaşa bağlı olarak ortaya çıkan (genellikle 60 yaş üstü) çok yaygın bir göz hastalığıdır.
BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yaşa bağlı makula dejeneresansı her hastada farklı belirtiler gösterir. Bu yüzden ilk bakışta teşhisin yapılması zor olabilir, bir göz görüş sorunu yaşarken diğer göz yıllarca normal işlevine devam edebilir. Her iki göz de etkilendiğinde merkezi görme kaybı daha çabuk fark edilecektir. Makula düzgün çalışmadığında, görme alanımızın merkezinde bulanık veya karanlık farkederiz. Bir sayfa üzerinde yazılı kelimelerin bulanıklaşması, düz çizgilerin bozulmuş gibi görünmesi veya görüş merkezinin ortasında siyah ya da beyaz bir nokta oluşması başlangıç belirtilerindendir.
SARI NOKTA HASTALIĞI KAÇ TİPTE GÖRÜLÜR?
Makula dejenerasyonunun (sarı nokta hastalığı ) iki tipi vardır;
  • Kuru tip : Retina tabakaları altında lipid (yağlı) meteryal birikmesiyle oluşur. Daha yavaş ilerler ve uzun sürede görme azalmasına yol açar.
  • Yaş tip: Hasta bölgede oluşan bozuk kılcal damarlardan oluşan bir zarın makulaya ilerlemesiyle oluşur. Bu tip ani görme kaybına neden olabilir. Kuru tipe oranla daha az görülür fakat %80 oranında görme kaybına yol açar. Özellikle hastanın bir gözünde zar oluşumu varsa diğer göz de tehlikededir.
KURU TİP YBMD YAŞ TİPE DÖNÜŞEBİLİR Mİ?

Evet. Yaş tip YBMD’li gözlerin hepsinde ilk başta kuru tip bulunur.Kuru tip ilerleyerek, yaş tipe dönüşmeden görme kaybına yol açabilir. Öte yandan erken evrede dahi, kuru tip aniden yaş tipe dönüşebilmektedir. Kuru tipin şu veya bu zamanda yaş tipe dönüşüp dönüşmeyeceğini önceden tahmin etmek mümkün değildir.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
Genellikle 60 yaş üzerindeki kişilerde, birinci derece akrabasında makula dejeneresansı olan her dört kişiden birinde bu hastalık ortaya çıkabildiği gibi, kadınlar aynı yaştaki erkeklerden daha yüksek oranda risk altındadır.  Ayrıca diabet, hipertansiyon, sigara kullanımı, ultraviyole ışığı, açık renkli göz, damar sertliği, kalp büyümesi, vitamin eksikliği gibi etkenler de risk grubuna girmektedir.
FOTODİNAMİK TEDAVİ
Son yıllarda özel bir boya verilerek, sadece kılcal damarları etkileyen ve altındaki retina hücrelerinde tahribat yapmayan farklı bir lazer tedavisi fotodinamik tedavi (PDT) uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında zarın kapandığı anjio ile kontrol edilir. Gereken durumlarda üç ay sonra PDT tekrarlanır. Bu teknikte dünya standartlarında  başarı sağlanmakta, en azından görme kaybı önlenmektedir. Bu hastalıkta ne kadar erken tanı konur ve hasta takibe alınırsa görme kaybı o derece iyi bir şekilde önlenebilmektedir.
GÖZ İÇİ İLAÇ ENJEKSİYONLARI
PDT nin başarılı olmadığı yaş tip makula dejenerasyonlarında damar geriletici ilaçlar birer aylık aralarla en az 3 kere göz içine enjekte edilir
SARI NOKTA HASTALIĞI TESTİ (AMSLER GRİD TESTİ)

Yeterli ışık açık halde, okuma gözlüklerinizi takın ve ekrana 20-25 cm. yakın durun.

  1. Tek gözünüzü kapatın.
  2. Açık olan gözünüzle ortadaki noktaya düz bakın.
  3. Noktaya bakarken etrafındaki tüm çizgilerin düz ya da bozulmuş, bulanık ya da karanlık olup olmadığını kontrol edin.
  4. Aynı işlemi diğer gözünüzle tekrarlayın.

Testin bir bölümünün dalgalı, bulanık ya da karanlık görülmesi durumunda göz doktorunuzu arayınız.

Sayfa Özeti: RETİNA HASTALIKLARI

Anahtar Kelimeler: